Historia pasieki

Pan Józef prowadzi pasiekę "Miś" na skraju Puszczy Solskiej. W dziedzinie pszczelarstwa ma długoletnie, samodzielnie zdobyte doświadczenie. Lata praktyki dały mu wiedzę niemożliwą do poznania z literatury fachowej. Jako jeden z niewielu w swojej okolicy ma pokaźną liczbę uli i stał się mistrzem w swojej dziedzinie.


Skąd wziął się pomysł na założenie pasieki?

Zawsze interesowałem się pszczelarstwem i starałem się zdobyć jak największą wiedzę na ten temat. Dwadzieścia lat temu postanowiłem ze założę 12 uli do celów prywatnych. Nie planowałem dużego rozrostu pasieki.

Jak dziś wygląda pańska pasieka?

Składa się z 123 uli, które położone są z dala od uczęszczanych dróg i wszelkiego przemysłu. Dzięki ekologicznym warunkom miód z pewnością jest zdrowy.

Ile litrów miodu rocznie można wyprodukować z jednego ula?

Od 20 do 50 litrów w zależności od pogody i innych czynników. W 2007 roku produkcja była bardzo wydajna, zebrałem maksymalną ilość miodu z każdego ula.

Od czego zależy zebrana ilość miodu?

Głównie od pogody ale też od wcześniejszego przygotowania. Sezon pszczelarski trwa jeden miesiąc, a pozostałą część roku zajmuje karmienie pszczół, znakowanie królowej i ocieplanie uli.